Hlavní zprávy o klimatu za 6.–10. ledna 2025

Tento týdenní souhrn vám přináší klíčové klimatické zprávy za posledních sedm dní, včetně roku 2024 oficiálně potvrzeného jako nejteplejší rok v historii, historických lesních požárů v Los Angeles a thajského zákazu dovozu plastů.

1. 2024, rekordně nejžhavější rok, překonává značku 1,5 C uprostřed nárůstu skleníkových plynů

Teplota Země dosáhla v roce 2024 nových milníků: dosáhla rekordních úrovní a vzrostla o více než 1,5 °C nad předindustriální úroveň.

To, že loňský rok bude nejteplejším v historii, se ukázalo před několika měsíci, kdy globální teploty po ústupu El Niña loni v červnu neklesly, jak se předpovídalo. Vzorec počasí, který souvisí s oteplováním povrchových teplot moře ve středovýchodním rovníkovém Pacifiku, vytlačil globální teploty „mimo grafy“ v roce 2023, čímž se stal nejteplejším rokem v historii.

Ale zatímco podmínky v rovníkovém Pacifiku se v polovině loňského roku vrátily k normálu, globální teploty nikoli.

"Všichni z nás, kteří dělali projekce na začátku roku, jsme podcenili, jak teplý bude rok 2024," řekl Zeke Hausfather, klimatický vědec z Berkeley Earth.

Graf znázorňující nárůst globální povrchové teploty vzduchu nad předindustriální úroveň (o deset let).
Globální povrchová teplota vzduchu se zvyšuje nad předindustriální úroveň (o deset let). Obrázek: Copernicus Climate Change Service / ECMWF.

V pátek program EU pro pozorování Země Copernicus Climate Change Service (C3S) také potvrdil další dřívější předpověď: že rok 2024 byl prvním kalendářním rokem, kdy průměrná globální teplota přesáhl 1,5C nad jeho předindustriální úrovní. I když to nesignalizuje trvalé překročení kritického limitu, který se podle vědců měří po desetiletí, vysílá to lidstvu jasné varování, že se blížíme k bodu, ze kterého není návratu, mnohem rychleji, než se očekávalo.

Přečtěte si celý článek.

2. Nejméně 5 mrtvých, 70 000 evakuovaných uprostřed historických požárů v suchem zasaženém LA

Rychle se šířící lesní požáry, které se vymkly kontrole, vyvolaly rozsáhlé evakuace v oblasti Los Angeles, což šokovalo národ. záběry zachycuje hořící domy a obrovské pásy vegetace, které pohlcují neúprosné požáry.

Kombinace několika faktorů umožnila, aby se požáry rychle rozrůstaly a šířily.

Silné větry v Santa Ana, které dosahují rychlosti až 80 mil/h a v některých oblastech dokonce 100 mil/h, rozdmýchaly plameny bezprecedentním tempem, což podle meteorologa Ariela Cohena vedlo k „jednomu z nejvýznamnějších požárů v historii“.

Tyto suché, teplé větry pocházejí ze západního pouštního vnitrozemí Spojených států a tlačí se směrem k jižní Kalifornii a vytvářejí ideální podmínky pro lesní požáry snížením vlhkosti a vysycháním vegetace. Tyto větry v minulosti podpořily některé z nejhorších lesních požárů v Los Angeles.

K tomu se přidalo množství suché vegetace náchylné k požárům v oblasti.

Jižní Kalifornie zažila „výjimečně suché“ podmínky po dvou zimách silných dešťů v letech 2022 a 2023.

Přečtěte si celý článek.

3. Thajský zákaz dovozu plastů vstupuje v platnost, když aktivisté varují před problémy při prosazování

Zákaz dovozu plastového odpadu vstoupil v Thajsku v platnost dva roky poté, co byl vyhlášen ve snaze kontrolovat znečištění a chránit zdraví lidí.

Thajsko a další rozvojové země, zejména v jihovýchodní Asii, po desetiletí fungovaly jako skládka odpadků cizích národů. Do roku 2017 byla Čína největším světovým dovozcem plastového odpadu a ročně dovážela v průměru 8 milionů tun plastu z více než 90 zemí světa. Aby se vypořádala s naléhavou krizí znečištění plasty, zavedla čínská vláda v roce 2018 zákaz dovozu pevného odpadu, včetně několika druhů plastů a dalšího recyklovatelného odpadu.

Od té doby velcí exportéři, jako jsou USA, které každý den před vstupem zákazu přepravovaly asi 4 000 kontejnerů odpadků do Číny, přesměrovali většinu svého odpadu do zemí jihovýchodní Asie, jako je Vietnam, Malajsie a Thajsko.

Přečtěte si celý článek.

4. Biden zablokoval vrtání na moři týdny před nástupem Trumpa do úřadu a zvýšil produkci fosilních paliv

Americký prezident Joe Biden vydal dekret, který trvale zakazuje novou těžbu ropy a zemního plynu na moři na ploše 625 milionů akrů pobřežních vod USA. Tento krok přichází jen dva týdny předtím, než se nově zvolený prezident Donald Trump, popírač klimatu, ujme úřadu s příslibem rozšíření produkce fosilních paliv v zemi.

Zákaz, který nemá žádné datum vypršení platnosti, se týká veškerého budoucího pronájmu ropy a zemního plynu v oblasti, která zasahuje do celého východního pobřeží USA, východního Mexického zálivu, Pacifiku u pobřeží Washingtonu, Oregonu a Kalifornie a dalších části Severního Beringova moře na Aljašce.

Trump ve svém projevu v rozhlasovém pořadu poté, co byl zákaz oznámen, řekl, že jej „okamžitě zruší“, i když to nemusí být snadné.

Na rozdíl od mnoha výkonných opatření, která lze snadno zvrátit, je Bidenův zákaz těžby na moři má kořeny v dlouholetém 72 let starém zákoněkterý uděluje Bílému domu rozsáhlou pravomoc trvale chránit americké vody před pronájmem ropy a zemního plynu, aniž by prezidentům výslovně poskytoval možnost tyto ochrany odvolat, jakmile budou zřízeny.

Přečtěte si celý článek.

5. Jihovýchod Austrálie se připravuje na extrémní riziko požáru uprostřed intenzivních veder

Vlna veder na jihovýchodě Austrálie o víkendu zesílila, což zvýšilo riziko požárů v buši a vyžádalo si zákazy požárů v celém regionu.

Vlna veder v neděli v některých částech státu Victoria poslala rtuť nad 40 °C, což přimělo místní úřady k vydání úplného zákazu požárů ve třech okresech, které čelí „extrémnímu“ nebezpečí požáru.

NSW Rural Fire Service (RFS) v loňském roce předpověděl „normální“ období požárů po většinu roku 2024 uprostřed „vlhčích než normálních podmínek“ a „zvýšené šance nadprůměrných srážek během zimy a jara“. Zároveň však dodal, že aktivita požárů by se mohla na začátku roku 2025 zvýšit v důsledku nárůstu teplot v celé zemi.

Rok 2024 patřil Austrálii druhý nejžhavější rok v historii celkově pouze za rokem 2019 s průměrnou teplotou o 1,46 °C nad průměrem let 1961-1990. Australský úřad pro meteorologii také poznamenal, že deset nejteplejších let Austrálie se odehrálo v posledních dvou desetiletích a že pouze dva roky z posledních 40 byly chladnější než průměr, Guardian hlášeno.

Přečtěte si celý článek.

6. Nejnákladnější klimatické katastrofy roku 2024 nasbíraly škody přes 229 miliard dolarů, zabilo 2 000 lidí: Zpráva

Deset nejnákladnějších klimatických katastrof roku 2024 způsobilo podle analýzy neziskové organizace Christian Aid škody za více než 229 miliard dolarů.

Od smrtelných záplav v Číně, Evropě a východní Africe po tropické bouře v Atlantiku a Pacifiku, spalující vlny veder v Indii a sucha v Jižní Americe, žádný region nebyl letos ušetřen extrémních povětrnostních jevů, nejteplejšího roku v historii.

Žebříček byl sestaven na základě analýzy samotných pojistných výplat se zaměřením na bouře a cyklóny kvůli jejich významnému dopadu na infrastrukturu ve srovnání s jakýmkoli jiným typem extrémních povětrnostních událostí. Protože nebere v úvahu náklady vyplývající ze ztrát v produkci plodin a zpoždění v obchodování, mimo jiné, skutečná finanční daň z těchto událostí je považována za mnohem vyšší.

Přečtěte si celý článek.

Přispějte na earth.org; podporovat nezávislou environmentální žurnalistiku

About the author
Mia Thorson

Napsat komentář