BlackRock opouští Net Zero Alliance před Trumpovou inaugurací

Členství v alianci „způsobilo zmatek ohledně praktik BlackRock a vystavilo nás právním dotazům od různých veřejných činitelů,“ uvedla firma minulý čtvrtek, když oznámila svůj odchod z iniciativy Net Zero Asset Managers.

BlackRock, největší světová společnost pro správu investic, minulý týden oznámila, že opustí klíčovou mezinárodní skupinu správců aktiv, která se zavázala dosáhnout nulových čistých emisí uprostřed nedávného exodu firem z Wall Street.

Skupina, která spravuje aktiva v hodnotě přibližně 11,5 bilionu dolarů, uvedla, že rozhodnutí odejít bylo vyvoláno tlakem veřejných činitelů a právními šetřeními.

Firma se sídlem v New Yorku je již dlouho středem útoků konzervativních zákonodárců za to, že přijali politiku, kterou nazývají „probuzení“. V a zpráva Republikány vedený soudní výbor Sněmovny, který byl zveřejněn minulý měsíc, uvedl, že našel „důkazy o tajné dohodě“ mezi „levicovými aktivisty a velkými finančními institucemi“ s cílem „vnucovat americkým společnostem radikální cíle v oblasti životního prostředí, sociálních věcí a vládnutí (ESG).

V listopadu v Texasu žaloval Blackrock a investiční firmy Vanguard a State Street za údajné porušení antimonopolních zákonů přijetím zelených strategií, které potlačují produkci uhlí, což vede k vyšším cenám elektřiny.

Členství v iniciativě Net Zero Asset Managers „způsobilo zmatek ohledně praktik BlackRock a vystavilo nás právním dotazům od různých veřejných činitelů,“ uvedla firma minulý čtvrtek, když oznámila svůj odchod.

Aliance vznikla v prosinci 2020 s cílem podpořit odvětví správy aktiv, aby se zavázalo k cíli čistých nulových emisí s cílem zmírnit finanční riziko a maximalizovat dlouhodobou hodnotu aktiv. Skupina má v současné době více než 325 signatářů, kteří spravují aktiva v hodnotě více než 57,5 ​​bilionu dolarů, uvádí její webové stránky.

Odchod BlackRock přichází v patách trendu, kdy velké banky na Wall Street ustupují od klimatických iniciativ před inaugurací Donalda Trumpa koncem tohoto měsíce.

Šest největších bank v největší světové ekonomice – Goldman Sachs, Wells Fargo, Citi Bank, Bank of America, Morgan Stanley a JPMorgan – nedávno skončit Net-Zero Banking Alliance, největší klimatická koalice v tomto sektoru. I když to přímo neuvádíme jako ovlivňující faktor, banky byly již asi dva roky středem republikánské kampaně proti ekologickým, sociálním a vládním investicím.

Analytici tvrdí, že tyto kroky vysílají trhu jasný signál, že změna klimatu se pro Wall Street stala ještě méně prioritou.

Povolení odlesňování

V roce 2020 se BlackRock dostal do titulků, když jeho generální ředitel Larry Fink řekl firma by začala činit svá investiční rozhodnutí s ohledem na změnu klimatu. Fink poslal a dopis klientům slibuje opustit uhelný sektor a „hrát konstruktivní roli“ při podpoře Pařížské dohody.

Ekologická nevládní organizace Friends of the Earth však tehdy společnost obvinila, že nápadně opomněla uvést slib, že přestane investovat do společností, které způsobují odlesňování.

Podle zprávy, kterou nevládní organizace zveřejnila o několik měsíců později, se BlackRock, Vanguard a State Street celkem 16krát zdržely nebo hlasovaly proti usnesením akcionářů korporací o boji proti odlesňování. I když ne všechna tato usnesení by prošla ani s jejich podporou, zpráva uvádí, že hlasování vyslalo signál vedoucím pracovníkům těchto společností, že velcí investoři nepovažují ochranu světových deštných pralesů za prioritu.

About the author
Mia Thorson

Napsat komentář