V roce 2024 byla zaznamenána tři rekordně teplá období, nový rekord pro denní globální průměrnou teplotu a průměrně dalších 41 dní „nebezpečného vedra“ na celém světě.
—
Teplota Země dosáhla v roce 2024 nových milníků: dosáhla rekordních úrovní a vzrostla o více než 1,5 °C nad předindustriální úroveň.
To, že loňský rok bude nejteplejším v historii, se ukázalo před několika měsíci, kdy globální teploty po ústupu El Niña loni v červnu neklesly, jak se předpovídalo. Vzorec počasí, který souvisí s oteplováním povrchových teplot moře ve středovýchodním rovníkovém Pacifiku, vytlačil globální teploty „mimo grafy“ v roce 2023, čímž se stal nejteplejším rokem v historii.
Ale zatímco podmínky v rovníkovém Pacifiku se v polovině loňského roku vrátily k normálu, globální teploty nikoli.
"Všichni z nás, kteří dělali projekce na začátku roku, jsme podcenili, jak teplý bude rok 2024," řekl Zeke Hausfather, klimatický vědec z Berkeley Earth.

Místo toho zaznamenal rok 2024 rekordně nejteplejší boreální zimu (prosinec 2023–únor 2024), boreální jaro (březen–květen) a boreální léto (červen–srpen), což je nový rekord pro denní globální průměrnou teplotu a v průměru 41 dalších dny „nebezpečného vedra“ po celém světě.

Podle analýzy Evropské komise pro změnu klimatu Copernicus z konce roku nebyly vedru ušetřeny žádné země, přičemž všechny kontinentální regiony kromě Antarktidy a Australasie zaznamenaly svůj nejteplejší rok. Jak poznamenala Yoko Tsushima, klimatická vědkyně z britského Met Office, v an článek na Příroda,“[t]otepluje se téměř všude."

Teploty mořské hladiny zůstaly na rekordních maximech od ledna do června, což bylo v souladu s trendem z konce roku 2023. Ve druhé polovině roku 2024 byly teploty po předchozím roce druhé nejvyšší zaznamenané v tomto období roku.
Také by se vám mohlo líbit: 2024, Nejžhavější rok na desce, Marks 'Decade of Deadly Heat'
Porušení pařížského cíle
V pátek program EU pro pozorování Země také potvrdil další dřívější předpověď: že rok 2024 byl prvním kalendářním rokem, kdy průměrná globální teplota přesáhl 1,5C nad jeho předindustriální úrovní.
Kritická hranice 1,5 C byla stanovena na klimatickém summitu COP21 v roce 2015, kdy 196 stran podepsalo právně závaznou Pařížskou dohodu. Dohodli se, že do konce století udrží omezování globálního oteplování pod 1,5 °C nebo „hluboce pod 2 °C“ nad předindustriální úrovně. Za touto hranicí odborníci varují, že budou překročeny kritické body zlomu, což povede k ničivým a potenciálně nevratným následkům pro několik životně důležitých systémů Země, které udržují pohostinnou planetu.
Ale teploty v roce 2024 byly trvale vyšší než pařížský práh, s výjimkou července. Průměr za rok byl 1,60 C nad předindustriální úrovní.
I když to nesignalizuje trvalé překročení kritického limitu, který se podle vědců měří po desetiletí, vysílá to lidstvu jasné varování, že se blížíme k bodu, ze kterého není návratu, mnohem rychleji, než se očekávalo.
Minulý rok Světová meteorologická organizace varovala, že svět do roku 2027 „s větší pravděpodobností než ne“ překročí kritický práh globálního oteplování.
Jak uvedla Samantha Burgess, strategická vedoucí pro oblast klimatu v Evropském centru pro střednědobé předpovědi počasí: „Nyní balancujeme na hraně překonání úrovně 1,5 °C definované v Pařížské dohodě a průměr za poslední dva roky je již nad touto úrovní."
Skleníkové plyny
V roce 2024 zaznamenaly skleníkové plyny nejvyšší roční atmosférické úrovně, jaké kdy byly zaznamenány.

Koncentrace oxidu uhličitého dosáhly 422 ppm, což je o 2,9 ppm více než v roce 2023.
CO2, vedlejší produkt spalování fosilních paliv, biomasy, změn ve využívání půdy a průmyslových procesů, jako je výroba cementu, je hlavním antropogenním skleníkovým plynem v atmosféře, který je zodpovědný za asi tři čtvrtiny emisí oteplování planety. Globální emise CO2 z fosilních paliv se od roku 1990 zvýšily o více než 60 %, přičemž koncentrace v atmosféře jsou nyní o 50 % vyšší, než byly před začátkem průmyslové revoluce.
Mezitím koncentrace metanu dosáhly 1897 ppb, což je o 4 ppb více než v roce 2023.
Plyn – spojený především s využíváním fosilních paliv, zemědělstvím a odpady – je po CO2 druhým hlavním skleníkovým plynem, který je zodpovědný za 25 % globálního oteplování. Je 84krát účinnější při zachycování tepla v atmosféře než CO2 za období dvou desetiletí a má 100letý potenciál globálního oteplování. 28-34krát vyšší než CO2.
Globální emise metanu jsou na vzestupu a atmosférické koncentrace tohoto silného plynu nyní rostou o více než 165 % vyšší než předindustriální úroveň.
Spalování uhlí, zemního plynu a ropy na elektřinu a teplo je jediným největším zdrojem globálních emisí skleníkových plynů (GHG). To jsou hlavní hnací síly globálního oteplování, protože zachycují teplo v atmosféře a zvyšují teplotu zemského povrchu.
Mezinárodní energetická agentura (IEA) vyzvala země, aby zastavily nové projekty plynových a ropných polí, argumentujíc, že je to jediný způsob, jak udržet scénář s nulovými čistými emisemi kompatibilní s 1,5C.
Extrémní počasí se blíží Častější a intenzivnější
Copernicus také dospěl k závěru, že rok 2024 byl rokem s nejvyšším zaznamenaným obsahem atmosférické vodní páry. Se zvyšující se hladinou atmosférické vodní páry budou silné srážky intenzivnější.

V kombinaci s rekordním teplem v oceánech přispěla bohatá zásoba vláhy k rozvoji velkých bouří, včetně tropických cyklónů.
V Atlantiku byly všechny hurikány, ke kterým došlo mezi červnem a listopadem, zesíleny oteplováním oceánů způsobeným změnou klimatu, uzavřela atribuční analýza.
Stejná studie také dospěla k závěru, že hurikány v posledních pěti letech „byly v průměru o 8,3 mph (13,4 km/h) rychlejší, než by byly ve světě bez změny klimatu.
Atribuční studie kvantifikují vliv změny klimatu na jednotlivé události počasí, často bezprostředně po vlně veder, bouři nebo povodni. Tyto vědecké analýzy často zdůrazňují, oč vzácnější by bylo, kdyby k takové události došlo ve „světě bez změny klimatu“.
„Lidstvo má na starosti svůj vlastní osud, ale to, jak reagujeme na klimatickou výzvu, by mělo být založeno na důkazech,“ řekl Carlo Buontempo, ředitel služby Copernicus Climate Change Service. "Budoucnost je v našich rukou - rychlá a rozhodná akce může stále změnit trajektorii našeho budoucího klimatu."
Doporučený obrázek: Kyle Lam/hongkongfp.com.
Tento příběh financují čtenáři, jako jste vy
Naše nezisková redakce poskytuje bezplatné zpravodajství o klimatu a inzerci. Vaše jednorázové nebo měsíční dary hrají zásadní roli při podpoře našich operací, rozšiřování našeho dosahu a udržování naší redakční nezávislosti.
O EO | Poslání | Dopad a dosah | Napište nám